Płyty meblowe, ich rodzaje i wykorzystanie

rehau

Drewno jest jednym z najstarszych, najbardziej znanych i popularnych materiałów budowlanych. Wykorzystuje się je w postaci elementów konstrukcyjnych, ale często służy także jako tworzywo do wykańczania wnętrz jak https://www.belmeb.pl/producent/rehau.html. Obecnie jednak drewno coraz częściej zastępowane jest płytami drewnopochodnymi, które świetnie nadają się do wyrobu mebli oraz innych elementów stolarskich.

rehauPłyty meblowe – rodzaje

Ostatnio wśród producentów mebli można zauważyć rosnące zainteresowanie płytami meblowymi firmy Rehau. Na pewno duże znaczenie ma dla nich cena płyt, dużo niższa niż cena drewna.
Ze względu na sposób wytwarzania i obróbki, a także rodzaj surowca, z którego są wykonane, wyróżnia się kilka rodzajów płyt meblowych. Są to:

 • Płyty wiórowe wytwarzane z wiórów drzewnych sklejanych klejami syntetycznymi.
  Powszechnie stosuje się je w przemyśle meblowym, rzadziej jako elementy konstrukcji budowlanych. Doskonale nadają się do wykańczania wnętrz jako panele boazeryjne.
 • Płyty paździerzowe, do których wyrobu stosuje się paździerze lniane, konopne lub ich kombinacje.
  Płyty te mogą być szlifowane i nieszlifowane oraz uszlachetnione przez fornirowanie lub laminowanie. Podobnie jak płyty wiórowe wykorzystywane są głównie w przemyśle meblowym. W budownictwie mają zastosowanie jako materiał izolacyjny.
 • Płyty pilśniowe powstałe z rozdrobnionych odpadów drewna iglastego z dodatkiem olejów schnących albo żywic syntetycznych.
  W zależności od stopnia sprasowania i twardości mają też różnorodne zastosowanie i mnóstwo zalet.
 • Sklejki, wytwarzane przez klejenie nieparzystej liczby cienkich warstw drewna.
  W zależności od grubości i odporności na działanie wody, sklejkę wykorzystuje się jako element konstrukcyjny lub wykończeniowy stolarki budowlanej.